Sports Awards

Sports Awards

On Monday 10th July the PE department proudly hosted their Sports Assemblies for years 7, 8, 9 and 10. A lot of awards were presented for students’ commitment, resilience and performance in extra-curricular sports throughout the entire year. Year 7’s were awarded with junior half colours; year 8 with junior full colours; year 9 with senior half colours and year 10 with senior full colours.

 

Full colour winners were presented with badges for their sports and the school would love to see these students wear them with pride, as those winners fully deserve to!

 

 

YEAR 7 Junior Half Colours

Cross Country

Rugby

Basketball

Dance

Abi Swain-Forgan

Rudy Harvey

Chloe Walters

Phoebe Ashley

Devon Birch

Alfie Gosley

Rosie Warren

Beth Carter

Rudy Harvey

Lewis Thomas

Louise Gregor

Martha Bryant

Kyle Hiatt

Anna Shephard

Jess Taylor

Louise Gregor

 

 

Bethany Carter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Athletics

Cricket

Rounders

Football

Netball

Rudy Harvey

Anna Shephard

Mia Howland

Anna Shephard

Louise Gregor

Kyle Hiatt

Mia Howland

Louise Gregor

Mia Howland

Sophie Archer

Myles Tanner

Louise Gregor

Abi Swain-Forgan

 

Hannah Shearwood

Cam Wilson

 

Sophie Archer

 

 

Abi Swain-Forgan

 

 

 

 

Louise Gregor

 

 

 

 

Jess Taylor

 

 

 

 

Lillie Reed

 

 

 

 

 

YEAR 8 Junior Full Colours

Cross Country

Rugby

Basketball

Dance

Madison Wood

Tia Newman

Emily Barry

Lauren Alvis

Abi Williams

Leah Walker

Sophie Cook

Ellie Ridler

Jack Drinkwater

Cam Ward

Moxie Mackno

Sophie Cook

 

Josh Jenkins

 

Rosie Howse

 

Rowan Berkley

 

 

 

Mike Chinnery

 

 

 

Liam Jones

 

 

 

Lewis Hocking

 

 

 

Jack Neale

 

 

 

 

 

 

Athletics

Cricket

Rounders

Football

Netball

Abi Williams

Sophie Cook

Ellie Ridler

Elliot Box

Sophie Cook

Sophie Cook

 

Ellie Williamson

Josh Jenkins

Darcy Phipps

Madison Wood

 

 

Cam Ward

 

Ellie Ridler

 

 

Liam Jones

 

Cam Ward

 

 

Jack Drinkwater

 

Josh Jenkins

 

 

Luke Williams

 

Liam Jones

 

 

 

 

Tom Marshall

 

 

 

 

Alfie Boulton

 

 

 

 

Michael Chinnery

 

 

 

 

 

YEAR 9 Senior Half Colours

Cross Country

Rugby

Basketball

Dance

Keri Siney

Lara Woodhouse

Amber Maddox

Alicia Scott,

Chloe Bushell

 

Sinead Todd

Caitlin Tainton

Daisy Harvey

 

Aimee Grimstead

Megan Fletcher

Josh Wood

 

 

 

Isaac Luke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Athletics

Cricket

Rounders

Football

Netball

Matt Janes

Alicia Scott

Aimee Grimstead

Zack Bithell

Daisy Harvey

Toby Conibear

Paige Johnson

Daisy Harvey

Harry Shearwood

Amber Maddox

Josh Kay

Aimee Grimstead

Amber Maddox

Matt Janes

 

Harry Shearwood

Daisy Harvey

 

Nathan Burge

 

Daisy Harvey

Amber Maddox

 

Josh Pandolfino

 

Alicia Scott

 

 

Keane Ashwood

 

Amber Maddox

 

 

Owen Bell

 

 

 

 

Tyrese Carter

 

  

YEAR 10 Senior Full Colours

Cross Country

Rugby

Dance

Athletics

Hannah Pallot

Drew Lewis

Hannah Pallot

Hannah Pallot

Nathan Marchant

Lewis Shipp

Kelsey Tudor

Maia Poole

Ben Vivian Hucker

Nick Prior

Kiera Rossiter

Nathan Marchant

 

Kieran Moore

Katherine Merriman

Dom Rogers

 

Elliot Ferris Gardner

 

Ben Reeves

 

Sam Purnell

 

Kieran Moore

 

 

Sam Turner

 

Lewis Taylor

 

Joe Turner

 

Louis Kellengray

 

Niamh Brookes

 

 

Cricket

Rounders

Football

Netball

Golf

Zoe Lakeman

Zoe Lakeman

Jed Mould

Hannah Pallot

Adam Gerrard

Niamh Brookes

Vicky Archer

Lewis Shipp

 

Regan Hill

 

 

 

Ben Reeves

 

Kiera Rossiter

 

 

 

Kieran Moore

Poppy Maby

 

 

 

Tyler Burgham Wilson

 

 

 

 

Simeon Griffiths

 

 

 

 

Stephen Hobbs